کولکتومی

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۰

کولکتومی چیست؟ کولکتومی نوعی عمل جراحی است که برای درمان بیماری های روده بزرگ استفاده می شود. این بیماری ها شامل سرطان ، بیماری التهابی یا دیورتیکولیت است. این عمل جراحی با برداشتن بخشی از روده بزرگ انجام می شود. در درمان سرطان، جراح اغلب بخشی از روده بزرگ را که به نظر می رسد دچار سرطان شده است بر می دارد. وی همچنین قسمت کوچکی دیگر را در دو طرف ناحیه سرطانی بر می دارد. همچنین برخی از غدد لنفاوی اطراف را نیز بر میدارد. سپس قسمتهای باقیمانده روده بزرگ به یکدیگر متصل می شوند. یا شکافی به بیرون بدن (استوما) ایجاد می شود. به این عمل کولوستومی می گویند.

 در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

عمل کولکتومی به دو روش انجام می شود:

کولکتومی باز

این عمل جراحی از طریق ایجاد یک برش عمودی روی شکم انجام می شود.

 

کولکتومی با کمک لاپاراسکوپی

 این عمل جراحی با ایجاد برش های کوچک انجام می شود. یک دوربین فیلمبرداری کوچک از یکی از محل های برش وارد بدن می شود. این کار برای کمک به جراح در مشاهده روده بزرگ انجام می شود. این جراحی ممکن است در برخی از موارد سرطان مفید نباشد. در این نوع جراحی افراد غالباً درد کمتری دارند و به دلیل کوچک بودن برش ها سریعتر بهبود می یابند.

 

چرا کولکتمی انجام می شود؟

کولکتومی معمولاً در صورت ابتلا به سرطان روده بزرگ انجام می شود. اگر سرطان از مراحل اولیه عبور کرده باشد ، ممکن است یک عمل جراحی کولکتومی گسترده تر نیاز باشد.

اگر تیم پزشکی معتقد باشد که این جراحی بهترین شانس زنده ماندن یا بهبود کیفیت زندگی فرد است، به فرد توصیه می شود که عمل جراحی کولکتومی انجام دهد.

 کولکتومی چیست

خطرات کولکتمی

همه جراحی ها خطراتی دارند. در صورت نگرانی قبل از جراحی با پزشک خود صحبت کنید. خطرات کولکتومی عبارتند از:

 • واکنش به بیهوشی
 • لخته شدن خون در پاها یا ریه ها
 • خونریزی داخلی
 • عفونت در محل برش پوست یا داخل شکم
 • فتق
 • بافت اسکار (چسبندگی) در معده که می تواند روده ها را مسدود کند
 • نشتی در محلی که روده به هم دوخته می شود
 • آسیب به اندام های اطراف

 

جراحی کولکتومی

قبل از جراحی

قبل از عمل جراحی کولکتومی فرد نیاز به معاینه کامل توسط تیم پزشکی دارد. این کار برای تشخیص مرحله سرطان و برنامه ریزی جراحی انجام می شود. این معاینه ممکن است شامل رادیوگرافی ، آزمایش خون و نوار قلب باشد. ممکن است کولونوسکوپی نیز توسط پزشک تجویز شود. از کولونوسکوپی برای معاینه داخل روده بزرگ و راست روده انجام می شود. این کار با یک اسکوپ انعطاف پذیر و دارای لامپ و یک دوربین فیلمبرداری کوچک انجام می شود.

 

در ادامه به آنچه قبل از جراحی انتظار می رود اشاره شده است:

 • از جراحی باید روده های فرد باید خالی باشد. روزهای قبل از جراحی باید تغییراتی در مصرف غذا و نوشیدنی فرد ایجاد کرد. تمام دستورالعمل های تیم پزشکی را باید رعایت کرد.
 • ممکن است لازم باشد آماده سازی روده را 1 تا 2 روز قبل از عمل انجام داد. این کار ممکن است شامل مصرف ملین و تنقیه برای پاکسازی روده باشد.
 • ممکن است به فرد گفته شود که یک روز قبل از جراحی فقط مایعات شفاف یا آبگوشت مصرف کند. همچنین ممکن است گفته شود که حداکثر تا 12 ساعت قبل از عمل از خوردن غذا و مصرف نوشیدنی خودداری شود.
 • ممکن است لازم باشد مصرف برخی داروها را در هفته قبل از جراحی متوقف کرد. که شامل هر دارویی که خون را رقیق می کند است.

تیم درمانی ممکن است دستورالعمل های دیگری به فرد ارائه دهد.

 

در طول جراحی

آنچه در حین جراحی انتظار می رود به شرح زیر است:

 • این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. از دارویی استفاده می شود که باعث می شود فرد در حین عمل جراحی بیهوش شود.
 • در جراحی کولکتومی باز ، جراح یک برش (عمودی) طولانی روی شکم فرد ایجاد می کند. در کولکتومی به کمک لاپاراسکوپی ، جراح چندین برش کوچکتر ایجاد می کند.
 • جراح بخشی از روده بزرگ فرد را برمی دارد.
 • 2 انتهای باز روده بزرگ به یکدیگر متصل می شود و یا استوما ایجاد خواهد شد.
 • غدد لنفاوی نزدیک به محل سرطان برداشته می شود. جراحان معمولاً حداقل 12 مورد از این غدد لنفاوی را برمی دارند.
 • پس از انجام جراحی، محل برش بسته می شود.

 جراحی کولکتومی

بعد از عمل جراحی کولکتومی

فرد احتمالاً 3 تا 7 روز در بیمارستان بستری خواهد بود. به احتمال زیاد باید چندین روز از داروی ضد درد نیز استفاده کند. ممکن است با شروع بهبودی روده بزرگ، اجازه مصرف مقداری مایعات به فرد داده شود.

بعد از چند روز ، ممکن است فرد بتواند مقداری غذای جامد بخورد. پزشک و تیم درمانی نیاز به ویزیت های بعدی را برای بررسی پیشرفت وضعیت فرد تعیین می کند.

قبل از ترک بیمارستان باید مطمئن شد که مشکلات یا عوارض جانبی رخ نخواهد داد. زخمهای فرد برای مشاهده نشانه هایی از مشکلاتی مانند تورم ، مورد بررسی قرار می گیرد. اگر مشکلی وجود داشته باشد باید در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرید.

 در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

چه موقع باید با پزشک یا تیم درمانی تماس گرفت؟

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر باید با پزشک یا تیم درمانی تماس گرفت:

 • تب 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر، یا طبق دستورالعمل پزشک یا تیم درمانی
 • تورم ، قرمزی ، خونریزی یا نشت مایعات از محل برش
 • دردی که به مرور تشدید می شود
 • تنگی نفس

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

کولکتومی

کولکتومی

کولکتومی چیست؟ کولکتومی نوعی عمل جراحی است که برای درمان بیماری های روده بزرگ استفاده می شود. این بیماری ها شامل سرطان ، بیماری التهابی یا دیورتیکولیت است.

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟ بیماری است که در آن پانکراس فرد ملتهب می شود. پانکراس یا لوزالمعده یک غده بزرگ در پشت معده و کنار روده کوچک است. پانکراس دو کار اصلی در بدن انجام می دهد.

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است. این یک وضعیت اورژانسی است که تقریباً همیشه برای برداشتن آپاندیس نیاز به جراحی در اسرع وقت دارد. خوشبختانه، بدون آپاندیس می توانید به خوبی به زندگی خود ادامه دهید.

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟ تیروئیدکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است. این جراحی معمولاً برای برداشتن گواتر و ندول ها یا برای درمان سرطان تیروئید انجام می شود.

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست؟ کوله سیستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. کیسه صفرا عضوی کوچک در زیر کبد است. در سمت راست بالای شکم قرار دارد.

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم چیست؟ پرولاپس رکتوم هنگامی رخ می دهد که راست روده یا رکتوم (انتهای تحتانی روده بزرگ) از موقعیت طبیعی خود در ناحیه لگن به پایین سقوط می کند.

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست؟ از جراحی آدرنالکتومی برای برداشتن غدد فوق کلیه استفاده می شود.غده فوق کلیه هورمون های مختلفی تولید می کند که به تنظیم متابولیسم، سیستم ایمنی بدن، فشار خون، قند خون و سایر عملکردهای اساسی کمک می کنند.

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟ هموروئید یا بواسیر به متورم شدن رگ های وریدی در اطراف مقعد یا بخش تحتانی راست روده گفته می شود. حدود 50 درصد بزرگسالان تا 50 سالگی علائم هموروئید را تجربه می کنند.

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟ فیستول مقعدی سوراخی است که از داخل مقعد - حفره ای که بدن برای دفع مواد زائد جامد بدن استفاده می کند - به قسمتی از پوست اطراف مقعد راه می یابد.

عمل هموروئید

عمل هموروئید

عمل هموروئید یک جراحی برای رفع هموروئید یا بواسیر است. در عمل هموروئید فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قرار می گیرد تا دردی احساس نکند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید