تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۱۹ شهریور ۱۳۹۹

از آنجا که افراد مبتلا به زوال عقل بیماری شان در شش مرحله مشخص پیشرفت می کند، کسی که به تنهایی قادر به تأمین نیازهای تغذیه ای خود باشد، ممکن است نتواند به سلامت این دوران را پشت سر بگذارد. در مرکز درمان در منزل ما می توانیم در رفع نیازهای سالمندان و عزیزان به شما کمک کنیم. کافی است با شماره 02137873000 تماس بگیرید.

 

نکات اساسی تغذیه ای که در زیر اشاره شده است به تقویت فرد مبتلا به زوال عقل کمک می کند.

 • یک رژیم غذایی مناسب و متعادل شامل انواع مواد غذایی تهیه کنید. سبزیجات، میوه ها، غلات سبوس دار، لبنیات کم چرب و غذاهای کم پروتئین باید در ان قرار داده شوند.
 • مصرف غذاهای دارای چربی اشباع شده و کلسترول بالا را محدود کنید. مقداری چربی برای سلامتی ضروری است - اما همه چربی ها یکسان نیستند. چربی هایی که برای سلامتی قلب مضر هستند مانند کره، روغن جامد، گوشت خوک و گوشت های چرب باید محدود شوند.
 • مصرف شکر تصفیه شده را کاهش دهید. شکر تصفیه شده که اغلب در غذاهای فرآوری شده یافت می شوند، حاوی کالری هستند اما فاقد ویتامین، مواد معدنی و فیبر. می توانید مصرف شیرینی را با انتخاب های سالم مانند میوه یا آب میوه جایگزین کنید؛ اما توجه داشته باشید که در مراحل بعدی آلزایمر، اگر از دست دادن اشتها مشکلی ایجاد کند، افزودن قند به غذاها ممکن است خوردن را ترغیب کند.
 • مصرف غذاهای دارای سدیم بالا را محدود کرده و از نمک کمتری استفاده کنید. بیشتر مردم بیش از حد سدیم مصرف می کنند که فشار خون را تحت تأثیر قرار می دهد. با استفاده از ادویه یا مواد گیاهی به عنوان چاشنی غذا به عنوان جایگزین، این میزان را کاهش دهید.

با پیشرفت بیماری، کاهش اشتها و کاهش وزن ممکن است نگران کننده باشد. در چنین مواردی، پزشک ممکن است مکمل هایی را بین وعده های غذایی برای افزودن کالری پیشنهاد دهد.

هیدراته ماندن نیز ممکن است یک چالش باشد. خود را به مصرف مایعات از طریق لیوان های کوچک آب یا مایعات دیگر در طول روز یا غذاهایی با محتوای آب زیاد مانند میوه، سوپ ها، میلک شیک و اسموتی تشویق کنید.

 

دلایل احتمالی بی اشتهایی

 • عدم تشخیص غذا. ممکن است فرد غذاهایی را که در بشقاب وی است را تشخیص ندهد.
 • عدم قرارگیری مناسب دندان مصنوعی. در این حالت غذا خوردن ممکن است دردناک باشد، اما فرد نتواند این موضوع را به شما انتقال دهد. مطمئن شوید که دندان مصنوعی کاملا مناسب فرد است و مرتباً به دندانپزشک مراجعه می کنید.
 • دارو. داروهای جدید یا تغییر دوز ممکن است اشتها را تحت تأثیر قرار دهد. در صورت مشاهده تغییر، با پزشک تماس بگیرید.
 • عدم فعالیت کافی. کمبود فعالیت بدنی باعث کاهش اشتها می شود. ورزش ساده مانند پیاده روی، باغبانی یا شستن ظرف ها را در نظر داشته باشید.
 • کاهش حس بویایی و چشایی. فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است غذا نخورد زیرا شاید غذا مانند گذشته بو و طعم خوبی نداشته باشد.

 

زمان صرف غذا را تسهیل کنید

در مراحل میانی و پیشرفته آلزایمر، حواس پرتی، انتخاب های زیاد و تغییر در چشایی و بویایی می تواند غذا خوردن را دشوارتر کند. نکات زیر می تواند کمک کند:

 • حواس پرتی را محدود کنید. وعده های غذایی خود را در محیطی ساکت و دور از تلویزیون و سایر حواس پرتی ها سرو کنید.
 • میز را ساده بچینید. از قرار دادن وسایل اضافی روی میز - مانند چیدمان سفره یا میوه های پلاستیکی - که ممکن است باعث حواس پرتی یا گیجی فرد شود، خودداری کنید. فقط از ظروف مورد نیاز غذا استفاده کنید.
 • غذا را از بشقاب تمیز دهید. تغییر در توانایی های بینایی ممکن است برای فردی که دچار زوال عقل است تشخیص غذا از بشقاب یا بشقاب از میز دشوار کند. استفاده از صفحات یا کاسه های سفید با حصیر با رنگ متضاد می تواند کمک کند. از استفاده از ظروف طرح دار، سفره رومیزی و ... خودداری کنید.
 • دمای غذا را بررسی کنید. ممکن است فرد مبتلا به زوال عقل نتواند تشخیص دهد که چیزی برای خوردن یا نوشیدن بیش از حد گرم است. همیشه قبل از سرو، دمای غذاها و نوشیدنی ها را چک کنید.
 • همزمان فقط یک یا دو غذا سرو کنید. تعدد بیش از حد زیاد غذا ممکن است مشکل آفرین باشد. سعی کنید در یک بشقاب غذا را سرو کنید.
 • در رژیم غذایی انعطاف پذیر باشید. هنگام تهیه غذا ترجیحات شخصی را در ذهن داشته باشید و توجه داشته باشید که ممکن است فرد مبتلا به زوال عقل به طور ناگهانی ترجیحات غذایی جدیدی پیدا کند یا غذاهایی را که در گذشته دوست داشته است را رد کند.
 • به فرد وقت کافی برای غذا خوردن بدهید. به او یادآوری کنید که با دقت جویدن و بلعیدن را انجام دهد. به خاطر داشته باشید که غذا خوردن ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.
 • با هم غذا بخورید. وعده های غذایی را به یک رویداد اجتماعی لذت بخش تبدیل کنید تا همه منتظر آن باشند. تحقیقات حاکی از آن است که افراد وقتی در معاشرت دیگران هستند بهتر غذا می خورند.
 • بخاطر بسپارید که ممکن است فرد به یاد نداشته باشد که چه موقع غذا خورده است. اگر فرد همچنان در مورد خوردن صبحانه سوال می کند، سرو متعدد صبحانه را در نظر بگیرید – آب میوه، به دنبال آن نان تست و غلات.

 

تشویق استقلال و عدم وابستگی

در مراحل متوسط و پیشرفته آلزایمر، به فرد مبتلا به زوال عقل اجازه دهید تا حد امکان در طول وعده های غذایی استقلال داشته باشد. در صورت لزوم آماده کمک باشید.

 • از توانایی های فرد نهایت استفاده را ببرید. برای سهولت غذا خوردن، ظروف سرو را با توانایی های فرد بیمار تطبیق دهید. ممکن است به جای ظرف نیاز باشد غذا را در یک کاسه سرو کنید یا سعی کنید از بشقاب حاشیه دار یا لبه های محافظ استفاده کنید. دست گرفتن یک قاشق با دسته بزرگ ممکن است راحت تر از چنگال باشد، یا حتی اگر راحت تر باشد اجازه دهید فرد از دستان خود استفاده کند.
 • فینگر فود سرو کنید. غذاهایی به اندازه لقمه انتخاب کنید که به راحتی قابل برداشت است مانند ناگت مرغ، ماهی، ساندویچ ماهی تن، قطعات پرتقال، کلم بروکلی بخارپز یا تکه های گل کلم.
 • از تکنیک "من را تماشا کن" استفاده کنید. به عنوان مثال، یک قاشق نگه دارید و به فرد بیمار نشان دهید که چگونه یک کاسه غلات بخورد.
 • نگران آراستگی نباشید. اجازه دهید فرد تا آنجا که ممکن از خودش تغذیه کند.

 

مشکلات خوردن و تغذیه را به حداقل برسانید

در مراحل میانی و پیشرفته آلزایمر، مشکلات بلع می تواند منجر به خفگی و کاهش وزن شود. از نگرانی های ایمنی آگاه باشید و این نکات را رعایت کنید:

 • غذاهایی تهیه کنید که جویدن و بلعیدن آنها سخت نباشد. غذاها را خرد کنید، آنها را به صورت لقمه برش دهید و یا غذاهای نرم سرو کنید.
 • مراقب علائم خفگی باشید. از خوردن غذاهایی که جویدن آنها دشوار است مانند هویج خام خودداری کنید. فرد را تشویق کنید که صاف بنشیند و سرش را کمی به جلو بکشد. اگر سر فرد به سمت عقب متمایل شد، آن را به حالت رو به جلو حرکت دهید. در پایان غذا دهان فرد را چک کنید تا مطمئن شوید غذا بلعیده شده است. در موارد اضطراری مانور هایملیخ را یاد بگیرید.
 • مراقب کاهش اشتها باشید. اگر اشتهای فرد کاهش یافته است، سعی کنید غذاهای مورد علاقه وی را تهیه کنید، فعالیت بدنی را افزایش دهید یا برای چندین وعده غذایی کوچک به جای سه وعده غذایی بزرگ برنامه ریزی کنید. اگر اشتهای فرد افزایش نمی یابد و یا در حال لاغر شدن است، با پزشک مشورت کنید. به خاطر داشته باشید، با کاهش سطح فعالیت فرد، ممکن است به کالری زیادی نیاز نداشته باشد.
 • فقط به توصیه پزشک از مکمل های ویتامین استفاده کنید.

برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

برخی از افراد باور دارند که 50 سالگی به نوعی 30 سالگی جدید است. درک این موضوع در صورتی که همه تست های غربالگری و واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکنیم سخت است، بیشتر ما هم همینطور هستیم.

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

انزوا و تنهایی با انواع خطرات سلامتی مانند میزان بالای سکته قلبی، سکته مغزی، افسردگی، اضطراب و حتی مرگ زودرس ارتباط دارد. انزوای اجتماعی، به‌ویژه در میان سالمندان، به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر است. با این حال تنهایی، برگشت پذیر است. اقداماتی وجود دارد که افراد و جوامع می توانند با انجام آنها به سالمندان کمک کنند احساس تنهایی نکنند.

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

نظرسنجی ها نشان می دهد هنگامی که افراد در مورد دوران سالمندی نگران می شوند، از دست دادن حافظه یا آلزایمر در بیشتر افراد بالای لیست قرار می گیرد - حتی بالاتر از نگرانی در مورد وضعیت مالی.

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اکنون زمان مناسبی برای غافل شدن از وضعیت سلامت کلی مان نیست. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی گزارش کرده اند که بسیاری از بیماران به منظور دریافت خدمات مراقبتی پیشگیرانه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند. این کار می تواند آنها را در معرض خطر بسیاری از بیماری ها - از جمله عوارض جدی تر کووید 19 قرار دهد.

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

بسیاری از بزرگ‌سالان بعد از مدتی متوجه می‌شوند که برای شنیدن صدای تلویزیون باید صدای آن را بلند کنند و یا افراد برای صحبت کردن با شما باید بلندبلند صحبت کنند. دو علت رایج در از دست دادن شنوایی وجود دارد:

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

گفتاردرمانی بخشی مهم از پازل خدمات مراقبت های درمانی در منزل است که به بیماران کمک می کند استقلال و کیفیت زندگی خود را از چند جنبه بدست آورند. بیایید نگاهی به چند اختلال قابل درمان در گفتار درمانی در محیط منزل بیندازیم.

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

قرنطینه در منزل، فاصله‌گذاری اجتماعی و واقعیت های زندگی در دوران پاندمی به خصوص در خانواده هایی که دارای سالمند هستند و یا یکی از اعضای خانواده نیازهای مخصوصی دارد، بسیار سخت است، به همین دلیل شاید برخی از ما احساس نیاز به خدمات درمان و مراقبت در منزل داشته باشیم.

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در هر مرحله ای از زندگی حیاتی است اما با افزایش سن و در دوران سالمندی اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. بسیاری از سالمندان در تامین نیازهای تغذیه ای خود دچار چالش هستند اما در افراد مبتلا به زوال عقل رعایت اصول مناسب تغذیه به مراتب دشوار تر است.

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات مراقبت در منزل برای سالمندان یک تحول عظیم در بخش بهداشت و درمان بوده است، به خصوص در دورانی که با بیماری همه‌گیر کووید 19 روبرو هستیم. سالمندان به طور فزاینده ای امنیت و آسایش در منزل را ترجیح می دهند.

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

سلامت قلب از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه باید سلامت قلب را در اولویت قرار دهید (برای خود و عزیزان سالمند)، اکنون زمان مناسبی برای توجه ویژه به این مقوله است. در اینجا برخی از علائم مشکلات قلبی اشاره شده است که نباید در سالمندان نادیده گرفته شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید