علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

سرطان سینه اغلب با داشتن توده در سینه در ارتباط است. با این حال، علائم سرطان سینه در زنان ممکن است بسته به نوع خاص سرطان سینه متفاوت باشد. گرچه درست است که بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان پستان توده دارند اما همه آنها این مشکل را ندارند؛ بنابراین مهم است که سایر علائم و نشانه ها را بشناسید.

به طور کلی، بدن علائم هشدار دهنده خاصی ایجاد می کند. شایع ترین علائم سرطان سینه در زنان توده در پستان است که ممکن است در هرجای دیواره قفسه سینه تا زیر بغل قرار داشته باشد. ممکن است دچار خونریزی یا ترشحات نوک پستان و همچنین درد مربوط به آن شده باشید. ممکن است در هر ناحیه از پستان یا در یکی از پستانها قرمزی و یا تورم وجود داشته باشد و نوک سینه ممکن است صاف یا فرو رفته به نظر برسد.

در مطلب زیر علائم و نشانه های انواع مختلف سرطان سینه در زنان آورده شده است. به یاد داشته باشید که داشتن برخی از این علائم یا تغییرات در پستان لزوماً به معنای ابتلا به سرطان سینه نیست. نه تنها علائم ظاهری بلکه بسیاری از فاکتورهای دیگر نیز در تشخیص مورد استفاده قرار می گیرند.

تشخیص به موقع هر نوع سرطان و انتخاب روش درمانی متناسب با آن بسیار مهم است و این اطلاعات ممکن است به شما کمک کند مکالمه دقیق تری با پزشک داشته باشید. اگر نگران هر گونه تغییر جدید در پستان خود هستید، از پزشک بخواهید علائم شما را بررسی کند و تشخیص دهد آیا نیازی به بررسی بیشتر است یا خیر.

 

علائم اولیه هشدار دهنده سرطان سینه در زنان چیست؟

شایع ترین علامت سرطان پستان که ممکن است متوجه آن شوید، وجود توده ای بدون درد در پستان است که به طور بالقوه نشان دهنده تومور است. در زمان تشخیص، اکثر زنان هیچ نشانه مشخصی از سرطان پستان ندارند. در عوض، علائم اولیه آن با استفاده از یک روش تصویربرداری کشف می شود. در مراحل اولیه سرطان پستان تومورکوچک است، به ندرت با استفاده از لمس کردن یا چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. به همین دلیل ماموگرافی نقش مهمی در تشخیص سرطان سینه دارد.

ماموگرافی می تواند به تشخیص تومور در پستان قبل از اینکه به اندازه کافی بزرگ شود تا علائم ایجاد شود، کمک کند و سرطان مورد درمان قرار گیرد. تومورها ممکن است به اندازه نوک یک مداد (1 میلی متر) یا به اندازه آهک (50 میلی متر) باشند. ماموگرافی برای تشخیص تومورهای کوچکتر، زمانی که هنوز قابل مشاهده یا احساس نیستند، طراحی شده است. طبق داده های انجمن سرطان آمریکا، ماموگرافی منظم مطمئن ترین راه برای تشخیص ابتلا به سرطان پستان است؛ اما ماموگرافی به تنهایی نمی تواند همه موارد سرطان پستان را تشخیص دهد، به همین دلیل توجه به تغییرات پستان نیز مهم است، زیرا هر کس بدن خود را بهتر از بقیه می شناسد.

 جهت دریافت مشاوره درمانی در زمینه سرطان سینه می توانید با شماره 02137873000 تماس بگیرید.

علائم تومورهای پستان در افراد مختلف متفاوت است. برخی از علائم هشدار دهنده اولیه سرطان پستان در زنان عبارتند از:

 • تغییرات پوستی، مانند تورم، قرمزی یا سایر تفاوتهای مشهود در یک یا هر دو سینه
 • افزایش اندازه یا تغییر شکل یکی یا هر دو پستان
 • تغییرات در ظاهر یک یا هر دو پستان
 • ترشحات نوک سینه به غیر از شیر مادر
 • درد در هر بخش از سینه
 • احساس وجود توده یا غده در داخل یا روی پستان

 علائم سرطان سینه در زنان

علائم دیگری که بیشتر مخصوص سرطان سینه تهاجمی هستند عبارتند از:

 • حساس شدن یا خارش سینه
 • تغییر در رنگ پستان
 • افزایش اندازه یا تغییر شکل پستان (در مدت زمان کوتاه)
 • تغییرات حین تماس (ممکن است احساس سفتی، حساسیت یا گرما داشته باشد)
 • لایه لایه پ یا پوسته پوسته شدن پوست نوک پستانکپ
 • وجود توده یا ضخیم شدن پستان
 • قرمز یا سوراخ سوراخ شدن پوست پستان (مانند پوست پرتقال)

 

یادآوری این نکته مهم است که ممکن است عارضه های خوش خیم دیگری باعث این تغییرات شده باشند. به عنوان مثال، ممکن است تغییرات در بافت پوست سینه ناشی از بیماری های پوستی مانند اگزما باشد و تورم غدد لنفاوی نیز ممکن است در اثر عفونت در پستان یا یک بیماری غیرمرتبط دیگر ایجاد شود. مراجعه به پزشک برای معاینه دقیق کمک می کند تا بیماری را تشخیص دهید.

 

علائم سرطان سینه غیر تهاجمی در زنان چیست؟

سرطان غیرتهاجمی پستان گاهی اوقات سرطان مرحله 0 نامیده می شود. یک مرحله اولیه از سرطان پستان است، به این معنی که تومور اغلب بسیار کوچک است. با توجه به اینکه علامت اصلی سرطان سینه وجود یک توده غیرطبیعی در پستان است و سرطان غیرتهاجمی پستان معمولاً دارای توموری بسیار کوچک است و فقط توسط ماموگرافی قابل تشخیص است، بعید است سرطان سینه غیر تهاجمی باعث ایجاد علائم فیزیکی قابل توجهی شود.

 

علائم سرطان کارسینوم داکتال در زنان چیست؟

سرطان کارسینوم داکتال هیچ علائمی ایجاد نمی کند. در برخی موارد نادر، زن ممکن است وجود یک توده در پستان را احساس کند یا ترشحات سینه داشته باشد. با این حال، بیشتر موارد سرطان کارسینوم داکتال با ماموگرافی تشخیص داده می شوند.

 

علائم سرطان کارسینوم لوبولار

سرطان کارسینوم لوبولار علائمی ایجاد نمی کند و با ماموگرافی قابل تشخیص نیست. این بیماری معمولاً هنگامی مشاهده می شود که پزشک به دلیل دیگری مانند بررسی توده پستان، بیوپسی پستان انجام می دهد. اگر فردی به سرطان کارسینوم لوبولار مبتلا باشد، سلولهای پستان در زیر میکروسکوپ غیرطبیعی به نظر می رسند.

 علائم سرطان سینه

علائم سرطان پستان تهاجمی

بیشتر سرطان های سینه در مجاری یا لوله هایی که شیر را به نوک سینه منتقل می کنند یا در لوبول ها، خوشه های کوچک کیسه ای که شیر مادر در آنها ساخته می شود، ایجاد می شوند. سرطان پستان تهاجمی به سرطانی گفته می شود که از محل اصلی به مناطق دیگر پستان، غدد لنفاوی یا سایر نقاط بدن گسترش می یابد. در این سرطان ها که در مجاری یا لوبول ها ایجاد می شوند، سرطان از مجاری یا لوبول ها به بافت های دیگر گسترش می یابند. بسته به مرحله آن، ممکن است علائم زیر را مشاهده کنید.

علائم تهاجمی سرطان پستان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • وجود توده یا غده در پستان
 • تورم تمام یا بخشی از پستان، حتی اگر هیچ توده ای احساس نشود
 • سوزش یا فرورفتگی پوست
 • درد پستان یا نوک آن
 • جمع شدن نوک پستان (چرخش به سمت داخل)
 • قرمز شدن نوک سینه یا پوست پستان، پوسته پوسته یا ضخیم به نظر می رسد
 • ترشح نوک پستان
 • توده یا تورم در غدد لنفاوی زیر بغل

 

علائم سرطان سینه التهابی

برخلاف سایر سرطان های پستان، سرطان پستان التهابی (IBC) بندرت باعث ایجاد توده در پستان می شود و ممکن است در ماموگرافی ظاهر نشود. علائم سرطان سینه التهابی در زنان عبارتند از:

 • قرمز شدن، تورم و خارش پستان که نسبت به لمس حساس است
 • سطح پستان ممکن است ظاهری دندانه دار یا حفره دار داشته باشد، شبیه پوست پرتقال
 • سنگینی، سوزش یا درد در یک پستان
 • یک پستان به وضوح بزرگتر از دیگری است
 • فرو رفتن نوک سینه (رو به داخل)
 • هیچ توده ای با خودآزمایی سینه احساس نمی شود
 • تورم غدد لنفاوی زیر بازو و یا بالای استخوان ترقوه
 • علائم پس از یک دوره مصرف آنتی بیوتیک رفع نشده اند

برخلاف سایر سرطان های پستان، سرطان التهابی سینه معمولاً باعث ایجاد توده مشخصی در پستان نمی شود؛ بنابراین، خودآزمایی پستان، معاینه بالینی پستان یا حتی ماموگرافی ممکن است سرطان التهابی سینه را تشخیص ندهد. سونوگرافی نیز ممکن است سرطان التهابی سینه را تشخیص ندهد. با این وجود، تغییرات سطح پستان ناشی از سرطان التهابی سینه را می توان با چشم غیر مسلح مشاهده کرد.

علائم سرطان سینه التهابی می تواند به سرعت رشد کند و بیماری به سرعت پیشرفت کند. هرگونه تغییر ناگهانی در بافت یا شکل ظاهری پستان باید سریعاً به پزشک اطلاع داده شود.

در خانم هایی که باردار یا شیرده هستند، قرمز شدن، تورم، خارش و درد اغلب نشانه های عفونت پستان مانند ورم پستان است که با آنتی بیوتیک قابل درمان است. اگر باردار یا شیرده نیستید و این علائم را دارید، پزشک باید آزمایش سرطان سینه التهابی را تجویز کند.

  جهت دریافت مشاوره درمانی در زمینه سرطان سینه می توانید با شماره 02137873000 تماس بگیرید.

علائم سرطان سینه متاستاتیک در زنان

علائم سرطان سینه متاستاتیک در زنان به بخشی از بدن که سرطان در آن گسترش یافته و مرحله آن بستگی دارد. گاهی اوقات، سرطان متاستاتیک ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکند.

 • اگر دیواره پستان یا قفسه سینه تحت تأثیر قرار گرفته باشد، علائم ممکن است شامل درد، ترشحات نوک سینه یا وجود توده یا ضخیم شدن پوست پستان یا زیر بغل باشد.
 • اگر استخوان ها تحت تأثیر قرار بگیرند، علائم ممکن است درد، شکستگی، یبوست یا کاهش هوشیاری به دلیل سطح کلسیم بالا باشد.
 • اگر تومور در ریه ها ایجاد شود، علائم ممکن است شامل تنگی نفس یا مشکل تنفسی، سرفه، درد دیواره قفسه سینه یا خستگی مفرط باشد.
 • اگر کبد تحت تأثیر قرار گرفته باشد، علائم ممکن است حالت تهوع، خستگی مفرط، افزایش دور شکم، تورم دست و پا به دلیل انباشت مایعات و زردی یا خارش پوست باشد.
 • اگر سرطان پستان به مغز یا نخاع گسترش یابد و تومور ایجاد کند، علائم ممکن است شامل درد، گیجی، از دست دادن حافظه، سردرد، تاری دید یا دوبینی، مشکل در گفتار، مشکل در حرکت یا تشنج باشد.

 

علائم سرطان پاپیلاری سینه در زنان

اگرچه ممکن است کارسینومای پاپیلاری وجود نداشته باشد، اما یک ماموگرافی معمول می تواند پیشرفت آن را تشخیص دهد. برای کسانی که علائم مربوط به این نوع سرطان را تجربه می کنند، موارد زیر ممکن است رایج باشد:

 • جرم: سرطان پاپیلاری غالباً به صورت کیست یا توده ای به ابعاد حدود 2 سانتی متر تا 3 سانتی متر تشخیص داده می شود که ممکن است در هنگام معاینه پستان با دست احساس شود.
 • ترشحات نوک پستان: حدود 50 درصد از کارسینومای پاپیلاری زیر پستان ایجاد می شوند و در نتیجه ترشحات خونین در نوک پستان ایجاد می شود.

 علائم سرطان سینه زنان

علائم آنژیوسارکوم سینه

نوع نادر دیگری از سرطان پستان، آنژیوسارکوم است در داخل لنف و عروق خونی تشکیل می شود. فقط نمونه برداری می تواند به طور قطعی این نوع سرطان را تشخیص دهد. آنژیوسارکوم ممکن است تغییراتی در پوست پستان ایجاد کند، مانند ایجاد گره هایی به رنگ بنفش که شبیه کبودی است. این گره ها در صورت ضربه و خراشیدن ممکن است خونریزی کنند. با گذشت زمان، این نواحی تغییر رنگ یافته ممکن است گسترش یابد و باعث شود پوست شما در آن قسمت متورم شود. ممکن است همراه با آنژیوسارکوم توده در پستان خود داشته باشید. اگر به بیماری لنف ادم نیز مبتلا باشید که تورم ناشی از تجمع مایع لنفاوی است، ممکن است آنژیوسارکوم در بازوی آسیب دیده ایجاد شود. درمان سرطان گاهی به عروق لنفاوی آسیب می رساند که ممکن است منجر به لنف ادم شود.

 

علائم تومور فیلودس

بیشتر تومورهای فیلودس خوش خیم هستند، اما از هر چهار تومور یکی سرطانی محسوب می شود. این نوع نادر سرطان در بافتهای پیوندی پستان دیده می شود. بیشتر بیماران درد را تجربه نمی کنند، اگرچه ممکن است توده داشته باشند. تومورهای فیلودس ممکن است سریع رشد کنند اما خوشبختانه به طور معمول در مناطق دیگر بدن گسترش نمی یابند. از آنجا که این تومورها ممکن است به سرعت رشد کرده و باعث کشیدگی پوست شوند، باید با جراحی برداشته شوند. اگر تومور سرطانی باشد، برای جلوگیری از رشد مجدد آن، تحت عمل جراحی ماستکتومی قرار خواهید گرفت، به خصوص اگر تومور در حین جراحی اولیه به طور کامل برداشته نشده باشد.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

مراحل سرطان ریه

مراحل سرطان ریه

احتمال این وجود دارد که شما به نوعی با کسی در خانواده خود که تحت تأثیر سرطان ریه قرار دارد باشید. در حقیقت ، این سرطان دومین نوع شایع در میان بزرگسالان است (پس از سرطان پوست).

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟ سرطان سینه اغلب با داشتن توده در سینه در ارتباط است. با این حال، علائم سرطان سینه در زنان ممکن است بسته به نوع خاص سرطان سینه متفاوت باشد.

همه چیز در مورد سرطان خون

همه چیز در مورد سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی چیست؟ لوسمی سرطان خون است که بر اثر افزایش تعداد گلبول های سفید در بدن ایجاد می شود. تعداد این گلبول های سفید خون از گلبول های قرمز و پلاکت ها که بدن به آنها نیاز دارد بیشتر می شود.

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟ سرطان کیسه صفرا به معنی رشد غیر طبیعی سلول ها است که از کیسه صفرا آغاز می شود.

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟ سرطان روده بزرگ سرطانی است که از روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. هر دوی این اندام ها در قسمت پایین دستگاه گوارش قرار دارند. راست روده در انتهای روده بزرگ قرار دارد.

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه شایع ترین سرطان تهاجمی در زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان پس از سرطان ریه است.

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟ جراحی موس (Mohs) یک روش جراحی دقیق است که برای درمان سرطان پوست استفاده می شود. در جراحی موس، لایه های نازکی از پوست حاوی سرطان به تدریج برداشته می شوند.

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟ سرطان استخوان زمانی رخ می دهد که سلول های غیرمعمول به طور خارج از کنترل در استخوان رشد می کنند و بافت نرمال استخوان را از بین می برند.

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه یک نوع سرطان شایع است که از سلول های مثانه شروع می شود. مثانه یک عضو عضلانی توخالی در قسمت پایین شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

سرطان رحم

سرطان رحم

سرطان رحم چیست؟ سرطان رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی در رحم ایجاد شده و بدون کنترل شروع به رشد می کنند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید